
Jeśli współpracujesz z biurem rachunkowym, możesz w prosty sposób ułatwić sobie i księgowości załatwianie spraw z ZUS-em. Wystarczy, że udzielisz pełnomocnictwa PEL do działania w Twoim imieniu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Oto jak to zrobić krok po kroku.
Czy to bezpieczne?
Tak – pełnomocnictwo udzielane przez PUE ZUS ogranicza się tylko do wskazanego zakresu (np. do roli płatnika, ubezpieczonego itd.). Profesjonalne biura rachunkowe wykorzystują je wyłącznie do reprezentowania klienta w sprawach księgowych i ubezpieczeniowych – nie mają dostępu do środków finansowych, nie mogą zaciągać zobowiązań ani podejmować innych decyzji w Twoim imieniu.
Pełnomocnictwo można w każdej chwili odwołać, a jego nadanie i odwołanie – nic nie kosztuje.
Krok 1: Zaloguj się do PUE ZUS
Wejdź na https://www.zus.pl/ezus/logowanie, wybierz preferowany sposób logowania (np. profil zaufany, bankowość internetowa) i zaloguj się.
Krok 2: Wybierz profil płatnika
Po zalogowaniu wybierz swoje konto płatnika (firmowy), jeśli masz więcej niż jedno konto. Profil płatnika jest dla nas najważniejszy. Warto rozważyć udzielenie pełnomocnictwa również do innych ról. Nasze doświadczenie wskazuje na to, że często potrzebny staje się także profil ubezpieczonego oraz świadczeniobiorcy.

Krok 3: Po zalogowaniu przejdź do zakładki „Katalog usług”
W menu po lewej stronie wybierz „Katalog usług”, a następnie kliknij „pokaż”.

Krok 4: W liście usług wyszukaj „PEL”. Następnie „przejdź do usługi”.

Niektóre dane uzupełniają się automatycznie. W przypadku jednoosobowych działalności na pierwszej stronie należy uzupełnić „w imieniu własnym” oraz wpisać numer NIP. W przypadku występowania w imieniu spółki należy wybrać drugą opcję (innego podmiotu, który reprezentuje) oraz opcję załączam formularz „PEL-Z”.

Druga strona zawiera dane pełnomocnika. Czyli np. pracownika biura rachunkowego oraz zakres pełnomocnictwa. Należy zaznaczyć obydwie opcje od okresu obowiązywania umowy z biurem. Nie trzeba ograniczać czasu obowiązywania do konkretnej daty, ponieważ pełnomocnictwo można odwołać w każdym momencie dokumentem „ PEL-O”

Trzecia strona określa zakres pełnomocnictwa. Obowiązkowe do współpracy z biurem rachunkowym jest wybranie roli „PŁATNIKA SKŁADEK”. Zachęcamy jednak do udzielenia pełnomocnictwa do roli „ubezpieczony” oraz „świadczeniobiorca”.

UWAGA! przycisk „płatnik składek” będzie niedostępny, jeśli na pierwszej stronie nie został uzupełniony numer NIP.
Po uzupełnieniu danych kliknij „Zapisz”.
Krok 5: Zapisz, zweryfikuj, podpisz i wyślij.
W tym momencie został przygotowany „ dokument roboczy” Należy go wysłać. Jeśli wystąpią błędy techniczne – platforma nie pozwoli na wysyłkę. Jeśli wszystko jest prawidłowe pojawi się miejsce na podpis i wysyłkę. Po podpisaniu pełnomocnictwo staje się aktywne i będzie widoczne w systemie.
Gotowe! Od tej pory Twoje biuro rachunkowe może reprezentować Cię w kontaktach z ZUS przez PUE. To duże ułatwienie i oszczędność czasu.
Masz pytania lub wolisz, abyśmy pomogli Ci z powyższym pełnomocnictwem krok po kroku? 📩 Umów się na bezpłatną konsultację – wypełnij formularz poniżej.